KLİŞELERİN TEMİZLİĞİ

Klişelerin Temizliği

Su bazlı mürekkepler için Primeur,
Solvent bazlı mürekkepler için Solv-it,
UV bazlı mürekkepler için UV cleaner temizlik kimyasalı uygundur.
Temizlik kiyasalını klişe üzerine püskürtünüz. Klişe üzerindeki kimyasalı iyice fırçalayıp bol su ile durulayınız.

Klişe tramları sıklaştıça temizliği giderek zorlaşmaktadır. Halen kullandığınınız isopropil alkol ile su karışımı %50-%50 ya da su tekbaşına yeterli sonuç vermeyebilir. Özellikle su bazlı pigmentler kuruyunca kolay çözülmez.

Temizlik mesleğimizin bir parçasıdır.

Klişe ve aniloks kirliliği ve temizliğini mesleğimizin bir parçası olarak görmeliyiz. Biz aslında klişe ve aniloksumuzu temizlerken ilk baskı kalitemize tekrar dönmek ve aynı kaliteye tekrar ulaşmak için çaba gösteriyoruz.

Her temizlik maddesi mürekkep temizliğinde kullanılabilir mi ?

Arabamızı nasıl her temizlik kimyasalı ile yıkamıyorsak anilokslarımız da aynı özeni beklemektedir.

Değişik temizlik kimyasalları farklı temizlik yaklaşımlarıyla ürünü temizlemektedirler. Mürekkep temizleme kimyasalı işyerlerimizde kullandığımız mutfak ağır kir sökücülerinden farklıdır.

İnşaat boyası ile baskı mürekkebi aynı grup pigmentten yapılmasına rağmen uygulaması da görünüşü de temizliği de farklıdır. Çünkü vernikleri ve formülleri farklıdır. Yüzey gerilimleri farklıdır.

Temizlik kimyasalı sağlık sorunu yaratır mı ?

Tüm temizlik kimyasalları değişik formül içerirler. Bunu etiketin üzerindeki işaretlerden anlayabilirsiniz.

Tüm kimyasallar risk içerir. Çocuklardan uzak tutulmalıdır. Göze ve boğaz yoluyla bedene yayılmamalıdır, yutulmamalıdır, solunmamalıdır.

Temizlik kimyasalının gücü arttıkça yan tesiri de artar.

Baskı mürekebi temizlik kimyasalını mürekkep tedarikçinizden alınız. Ürünü aldığınız ve teknik destek alacağınız yerin telefonu herkesin ulaşacağı yerde olmalıdır. Etiketi ya da içindeki kimyasalları belirten notları herkesin ulaşabileceği yerde saklanmalıdır. İhtiyaç halinde doktorunuza başvurduğunuzda bu bilgileri kendisine verilmelidir.

Periyodic deep cleaner ve jel elbisenize ve ayakkabınıza bulaşıp ıslaklık yarattığında derinizden uzaklaştırın. Bol su ile durulayın. Uzun zaman geçmişse doktora başvurunuz.

Değişik marka ürünler içinde durum aynı hatta daha sorun yaratabilir. Bu tip kimyasalları su giderine dökerken de uzmanınıza sorunuz. Bazılarını nötürleştirmek gerekebilir.

Doğada çözülen ve sağlığa en az zarar veren ürünleri tercih etmeliyiz.