ECOGRAPH SIYIRMA BIÇAKLARI


Mürekkebi baskı alanı dışına taşırmamak her zaman temel hedefimizdir. Temiz bir baskı için buna ihtiyacımız vardır. Flekso ve gravürde bu işlem mekanik ve daha kolay bir sıyırma işlemiyle sağlanır. Ancak flekso ve gravür baskının kalitesi, yüksek baskı hızı ve aynı kalitede baskının devamı sıyırma bıçaklarına bağlıdır.

ECOGRAPH sıyırma bıçakları flekso ve gravür baskı yanında tutkal, lak ve benzeri kaplama uygulamalarında da geniş olarak kullanılmaktadır.

DoctorBlade- sıyırma bıçakları yüksek saflıkta karbon çelikten imal edilmiştir. Bıçakların uç kısmı (Lamella) geleneksel bileme metoduyla bilenmediği için üzerinde uzunlamasına hiçbir çizik yoktur. Bıçaklar çapraz bileme metoduyla bilenmektedir. Bıçağın ucundaki lamelin paralel bölgesi, dinamik bölge diye adlandırılır ve eğimli bir geçiş ile ana çeliğe bağlanmaktadır. Bu özel eğimli bağlantı ile titremeler ve metal yorgunluğu en aza indirilmektedir.

Sıyırma bıçaklarının temas açısı mükemmel ve temiz baskı için en önemli noktalardan bir tanesidir. İdeal bıçak açısı 60-70 derece olursa ,temas en aza iner. Daha az basınç (forse) silindir ve bıçak aşınmasını doğal olarak en az seviyeye indirir. Bıçağın ve silindirin ömrü uzar. Operatörün forseyi daha rahat ayarlamasına olanak sağlar.

Sıyırma bıçakları:

Dr blade bıçaklar,

  • Çelik bıçaklar
  • Plastik bıçaklar olarak ikiye ayrılmaktadır.

Çelik bıçaklar da üç bölüme ayrılırlar.

  • Lamella bölümü kaplamasız dr blade (standart) bıçaklar
  • Lamella bölümü kaplamalı ecocer (uzun ömürlü) bıçaklar
  • Nano (özel talep ile üretilen) bıçaklar